Drewno to materiał naturalny, trwały, a przede wszystkim, niepowtarzalny – nie ma dwóch identycznych deszczułek, desek, czy paneli. Właśnie dlatego cieszy się ono od wielu lat niesłabnącym powodzeniem. Kto chce mieć "ekologiczną" podłogę, po której z przyjemnością chodzi się boso, wybiera deskę lub parkiet. Na posadzki stosuje się głównie gatunki drzew liściastych takich jak dąb czy jesion, jak i gatunki egzotyczne, takie jak: orzech lub merbau. Podłogi z drzew egzotycznych typu jatoba, ipe czy merbau wyszły już dawno z mody i stanowią teraz nieznaczący odsetek sprzedaży. Jedynie dalej modnym i bardzo ekskluzywnym drewnem pozostał orzech i to on jest głównie urozmaiceniem dla dębu czy jesionu, który też pomału znika z rynku. Decydując się na podłogę drewnianą należy zdecydować czy wolimy drewno olejowane czy lakierowane. Podczas wyboru rodzaju warstwy wierzchniej pomiędzy lakierem a olejem, należałoby, oprócz upodobań estetycznych, uwzględnić inne czynniki. Warto nad kwestią „lakier czy olej” zastanowić się dłuższą chwilę, analizując wszystkie zalety i wady każdej z opcji. 

 
Podłoga lakierowana
 
Powierzchnie lakierowane, w stosunku do podłóg olejowanych lub olejowoskowanych, łatwiej utrzymać w czystości, mimo tego, że częściej w większym stopniu na nich widać kurz. Nie wymagają one również większych zabiegów pielęgnacyjnych. Drewno po lakierowaniu zostaje przykryte warstwą lakieru, który oddziela je od otoczenia czyniąc powierzchnię gładką w dotyku i dość odporną na zabrudzenia (brud nie wnika w strukturę drewna).  Niestety, na powierzchni lakieru powstające rysy są bardziej widoczne. Aby drobne uszkodzenia były mniej widoczne, warto wybrać deskę szczotkowaną (wtedy małe rysy i wgniecenia zdecydowanie mniej się „rzucają w oczy”) oraz lakier o mniejszym stopniu połysku (półmat lub mat). Podłogi lakierowane mogą się elektryzować, co na pewno jest przyczyną przyciągania do nich większej ilości kurzu od podłóg, które zostały pokryte olejem. Ponadto system lakierowania uniemożliwia wykonanie cząstkowej renowacji uszkodzonej podłogi (miejsce naprawy wyróżniałoby się na tle reszty pomieszczenia). Renowacja podłogi lakierowanej wiąże się więc ze zeszlifowaniem i ponownym polakierowaniem całej powierzchni posadzki. 
 
Podłoga olejowana / olejowoskowana
 
Podłogi olejowane są pokryte olejem naturalnym. Oznacza to, że rozłożony olej wnika w strukturę drewna i jej nie zamyka, przez to podłoga oddycha. Podłoga ta wymaga częstszych konserwacji, lecz należy jednak mieć świadomość, że taka podłoga po kilku latach starannej i właściwej konserwacji staje się bardzo odporna na brud. Ponadto podłogi olejowane olejami naturalnymi bez większych przeszkód można miejscowo naprawiać bez cyklinowania.
 
Podłogi olejowoskowane są pokryte olejowoskiem – co oznacza, że olej wnika w drewno, a warstwa wosku pozostaje na wierzchu i zabezpiecza deskę. Produkt dzięki temu staje się łatwiejszy w czyszczeniu (brud słabiej wnika w taką strukturę) i rzadziej w stosunku do podłogi olejowanej wymaga konserwacji (ale ciągle więcej niż podłoga lakierowana). 
 
Olejowanie podkreśla piękno drewna, zachowując jego naturalny wygląd i strukturę. Warstwa oleju, w porównaniu do lakieru, nie zamyka drewna pod szczelną powierzchnią, przez co drewno bez większych problemów przyjmuje i oddaje wilgoć. Powierzchnia olejowana w porównaniu do podłóg lakierowanych nie elektryzuje się, przez co nie przyciąga kurzu. Jednakże podłogi olejowane są bardziej chłonne  i zdecydowanie bardziej zatrzymują wszelkie zabrudzenia, które należy szybko usunąć. Ponadto matowa powierzchnia podłogi wymaga większego nakładu pracy oraz wykorzystania specjalnych środków pielęgnacyjnych. Częstotliwość konserwacji jest ściśle uzależnione od intensywności użytkowania.
 
Ostatnim wyborem jest wybór klasy drewna. U większości producentów są dwie lub trzy klasy (prime, rustic, country). Ustala się ją na podstawie usłojenia, barwy, struktury i ilości wad, takich jak sęki, pęknięcia itp. Decydując się na klasę drewna, należy pamiętać że deszczułki najlepszej jakości, o jednakowym wybarwieniu (w klasie pierwszej - prime), mogą pozbawić podłogę wyrazistości i naturalnego wyglądu. Drewno w klasie drugie to tzw. podłoga rustykalna. Posiada trochę ładnych i zazwyczaj zdrowych sęków punktowo szpachlowanych. Po dodaniu szczotki do tej klasy mamy bardzo praktyczną podłogę na której o wiele mniej widać wszelkie przebarwienia czy zarysowania powstałe wskutek eksploatacji. 
Trzecia klasa to już produkt dla fanów wiejskich klimatów, gdyż występują tam duże sęki i duże zróżnicowanie kolorystyczne obłogu. 

Al. Solidarności 11/U2, Białystok

Podłogi drewniane

poniedziałek-piątek 10:00-18:00

sobota  09:00-15:00

Godziny otwarcia

Kontakt

biuro@deskoteka.pl

15-751 Białystok
Al. Solidarności 11/U2
woj. podlaskie

© 2023 DESKOTEKA | Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka Prywatności